Polsko- Niemiecka Współpraca Młodzieży- działalność

Polsko – Niemiecka Współpraca Młodzieży (link) to organizacja wspierająca (przede wszystkim finansowo, chociaż nie tylko) wymiany młodzieżowe, warsztaty i spotkania młodych ludzi z Niemiec i Polski.

Szkoły współpracując z PNWM nie tylko zapewniają swoim uczniom poznanie niemieckiej kultury, pozbycie się stereotypów, przełamanie barier, uczenie się otwartości, ale również najlepszą formę nauki języka- poprzez żywą komunikację z jego rodowitymi użytkownikami. Młodzi Polacy dzięki takiej konfrontacji z Niemcami w ich wieku uczą się rozumienia języka, posługiwania się nim oraz prawidłowej wymowy. Zapoznają się także z językiem potocznym, którego nie nauczą się w szkole, mają okazję posłuchać niemieckiego sloganu młodzieżowego, zaczynają także dostrzegać, w jaki sposób kultura kształtuje różne elementy języka. Jest to doświadczenie, którego nie jest w stanie dostarczyć żadna, nawet najlepsza lekcja prowadzona przez profesjonalistę.

Młodzi ludzie mają okazję na spotkania z rówieśnikami z Niemiec nie tylko w ramach tradycyjnych wymian, ale także warsztatów teatralnych, obozów treningowych, a nawet projektów ekologicznych. Dzięki tego typu akcjom PNWM zapewnia nastolatkom wszechstronny rozwój zarówno pod kątem własnych zainteresowań jak i pod kątem językowym.

Na tym jednak nie koniec działalności tej organizacji, w swojej ofercie posiada ona również propozycje dla polskich i niemieckich nauczycieli. Przykładem może być tutaj szkolenie „Teamwork- Dreamwork”, które zaplanowane jest na koniec października 2013r. i ma się odbyć w szczecińskim Międzynarodowym Centrum Studiów i Spotkań. Głównym założeniem tego szkolenia jest dostarczanie wiedzy jak kierować zespołem jednocześnie z nim współpracując- rozwiązywać konflikty, pracować metodą projektu.

zobacz również: http://www.niemiecki.boo.pl/


Leave a Reply