Ogólnopolskie konkursy z j. niemieckiego

Każdego roku w wielu polskich szkołach odbywają się różne konkursy przedmiotowe obejmujące wyłącznie uczniów danej placówki. Są to między innymi konkursy z wiedzy dotyczącej języka niemieckiego.

Uczniowie mają jednak okazję uczestniczyć takich wydarzeniach na większą skalę- również tych ogólnopolskich, dzięki którym mogą zmierzyć się z uczniami szkół z całego kraju. Jedną z takich rozgrywek jest organizowany od 11 lat przez Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Niemieckiego, Ogólnopolski Konkurs Języka Niemieckiego dla Gimnazjalistów.

Obejmuje on trzy etapy (szkolny, regionalny i ogólnopolski), do których w wyniku eliminacji dostaje się kolejno coraz mniejsza grupa osób. Satysfakcja ze zdrowej rywalizacji, cenne nagrody i świadomość, że język niemiecki jest moją dobrą stroną to tylko niektóre z celów zamierzonych przez twórców tego konkursu. Warto zwrócić uwagę także na ogólnoprzedmiotowy konkurs Panda obejmujący placówki w całym kraju. Jego autorzy przewidzieli między innymi rozgrywki z zakresu języka niemieckiego. Odbywa się on każdego roku i przeznaczony jest dla dzieci klas IV-VI szkół podstawowych oraz uczniów gimnazjów.

Inną tego typu imprezą organizowaną od czternastu lat jest, cieszący się dużą popularnością i zarazem renomą, Ogólnopolski Konkurs Języka Niemieckiego SPRACHDKTOR. Przeznaczony jest on dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych, a wziąć udział może w nim każdy, kto wcześniej samodzielnie lub z pomocą nauczyciela zgłosi swoje uczestnictwo. Jedną z nagród przeznaczoną dla laureata jest w tym przypadku wyjazd na obóz edukacyjno- wypoczynkowy. Bez względu na to ile tego typu konkursów jeszcze wymienimy lub ile pojawi się nowych, wszystkie będą posiadać walory edukacyjne i wychowawcze. Będą uczyć nie tylko wygrywać (lub przegrywać), ale również zdrowo współzawodniczyć, ponadto rozbudzą zainteresowanie językiem niemieckim i jego kulturą a także zachęcą do poszerzania wiedzy na ten temat.


Leave a Reply